Akta osobowe pracownika to dokumentacja pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nie zależnie od wymiaru etatu. Każdy zatrudniony pracownik posiada swoją indywidualną teczkę, która zawiera jego indywidualną historię zatrudnienia w danej firmie.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej pracodawca ma możliwość wyboru sposobu prowadzenia akt osobowych, a także możliwość prowadzenia akt osobowych w wersji papierowej oraz zgodnie z rozporządzeniem w wersji elektronicznej tzw. e-akta. Nie zależnie od sposobu przechowywania akt osobowych, w ich skład wchodzi dokumentacja związana z:
- nawiązaniem stosunku pracy
- trwaniem stosunku pracy
- ustaniem stosunku pracy
- naganami oraz karami względem pracownika
Każda z powyższych rodzajów dokumentacji ma swoje miejsce w aktach osobowych pracownika. Adekwatnie poczynając od dokumentacji związanej z nawiązaniem stosunku pracy, a kończąc na dokumentacji związanej z naganami to kolejno część A, B, C a także D akt osobowych. Nie zależnie od sposobu przechowywania akt osobowych podział kategorii wewnątrz teczki akt osobowych się nie zmienia.
W skład części A wchodzą:
- kwestionariusz osoby ubiegającej się o zatrudnienie
- inne dokumenty niezbędne przy rekrutacji na dane stanowisko pracy
- orzeczenie lekarskie (wstępne)
W skład części B wchodzą:
- kwestionariusz osobowy pracownika
- potwierdzenie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych jeśli nie zostały dostarczone na etapie rekrutacji
- orzeczenie lekarskie
- badania BHP
- umowy o pracę a także aneksy oraz inne dokumenty związane z umową o pracę
W skład części C wchodzą:
- rozwiązanie umowy o pracę
- świadectwo pracy
W skład części D wchodzą:
- nagany, kary, pouczenia
Akta osobowe pracownika to nic innego jak cała dokumentacja wytworzona w czasie nawiązania, trwania oraz ustania stosunku pracy.
0 komentarzy